Schedule

2018 Conference Schedule

View the full program for a description of each session and its appropriateness to your situation.

7:45 – 8:45 a.m. — Check-in

9:00 – 9:40 a.m. — Welcome and Opening: The Experiential Learner – Andrew Abate

9:50 am – 10:40 am (select one to attend)

  • Navigating the Curriculum Landscape: Supporting Students to Think Critically and Create in a World of Real and Fake Information Overload – Susannah Richards
  • Spark Up Your Classroom with Adobe Spark – Molly Waszkelewicz, Karen Hursty, and Bonnie Chalmers
  • Apps for ELs – How to use apps to support language acquisition – Michelle Goodwin and Ann Donahue.
  • Technology & Leadership: Modelling Teacher Tech to Solve Administrative Problems – Adam Schoenbart
  • Increasing Engagement and Understanding using Nearpod Virtual Field Trips – Kelley Girnys and Stefanie Sommerville
  • Student TEDtalks: Using New Technologies to Facilitate Engaging Performance Tasks – Jeremy Gervais
  • Embedding Multimedia in Social Studies and English Classrooms – Robert Ford and Stephanie Cangiano-Barry
  • Google Classroom for Beginners – Jenna Cinelli.
  • App Smash 101 – Denise Jaffe

10:40 – 10:50 a.m. — Break

10:50 am – 11:40 am (select one to attend)

  • Coding with iPads – Karen Bryer and Anna Stout
  • Explore/Revisit Live Notes & Video in the Blended Classroom – Dana Cook and Jason DiStasio.
  • Seesaw- Student Driven Digital Portfolios – Ashley Bayard, Kelly Villar, and Erika LaBella
  • Using Google Classroom as a Learning Management System – Patrick Murren and Maureen Correa
  • Classkick: Moving Towards a paperless ELA and Math Clasroom – Karissa Stolzman and Taylor Napoletano
  • Predicting PSAT and SAT Scores for your School to Make Data-driven Curricular Decisions – Anthony Girasoli
  • Google Suite Simplified – Whitney Wadecki and Robin Shine
  • Ten Essential Google Chrome Extensions for Educators – Steve Turgeon and Mike McKenna
  • Navigating Technology in the Classroom: Successes and Frustrations – Michael Lewis and Susannah Richards

11:40 – 1:10 p.m. — Lunch

1:10 pm – 2:00 pm (select one to attend)

  • Ten Tech Tools to use Tomorrow – Whitney Wadecki and Robin Shine.
  • The Power of Nearpod: Engaging Diverse Learners – Shannon Saglio and Kathleen Sasso
  • Teach Beyond the Four Walls of Your Classroom with Google Expeditions – Rebecca Zenczak, Steve Rodonis, and Rachele Limberakis
  • Chrome Tools for Making Digital Materials Accessible to Diverse Learners – Alescia Ford-Lanza
  • Seesaw: Spark Engagement and Connectivity – Nicole Truhart and Cheryl Panzo
  • You Can Prevent Alternative Facts – Using NoodleTools to Establish Source Authority – Jennifer Rocca and Kathy Malatesta
  • Upload iPad Video Clips and Pictures to Make a YouTube Video – Mary George
  • Personalized Learning with Google Classroom – Jessica Cullen and Jacquelyn Hauge
  • Quizizz: like Kahoot, but Better! – Sarah Loveland and Melissa Leonard

2:00 – 2:10 p.m. — Break

2:10 pm – 3:00 pm (select one session to attend)

  • Using Whooo’s Reading to Engage Readers – Nicole Campbell, Stacy Constantine, and Mary White
  • Intro to Seesaw- An Amazing Digital Tool – Kimberly Luiz and Jessica Bedford
  • Read&Write for Google Chrome – Mike McKenna and Bryan Marchinkoski
  • Enhancing Curriculum Using 3D Printing, Chrome Devices and iPads – Jeffrey Spivey and Jennifer Trueman
  • The Paperless Student (and teacher!) with LiquidText – Denise Jaffe
  • Math Apps! – Jennifer Faenza and Emily Robinson
  • Using Google Classroom to address IEP goals and objectives – Trish Docker and Danielle Fragoso
  • iPad Basics and Beyond with Apple Apps – Theresa Welch